Gyurusfergek rendszerezese
A gyurusfergek rendszerezese törzse Eszköztár: A gyűrűsférgek szelvényezett felépítésű állatok, testük szabad szemmel is jól láthatóan hasonló részekre, úgynevezett szelvényekre tagolódik.
A gyűrűsférgek bőrizomtömlővel mozognak, és nyálkás bőrükön keresztül lélegeznek. Bélcsatornájuk három szakaszra, elő- közép- és utóbélre tagolódik. Két nyílása a szájnyílás és a végbélnyílás.
Jellemzők[ szerkesztés ] A gyűrűsférgek az ősi laposférgekből alakultak ki a kambriumi robbanás idején. Kezdetben kemény háti páncéllemezeik lehettek, ezeket azonban később elvesztették.
Az előbél feladata a táplálék felvétele, aprítása, átmeneti tárolása. A középbélben történik a szerves tápanyagok emésztése. A megemésztett tápanyagok felszívódnak a bélcsatorna falán keresztül, és a vérkeringéssel eljutnak a test minden részébe.
- Les parasites aquatiques
- Gyűrűsférgek Az állatvilág evolúciójában az újabb fejlődési szintet a szervek kialakulása, majd egyre bonyolultabbá válása jelenti, mert így növelhető leghatékonyabban az alkalmazkodás, a specializálódás révén.
- Magyar Tudomány • 4 • Cech et al.
- Gyűrűsférgek – Wikipédia
- Jellemzés[ szerkesztés ] A soksertéjűek igen régi és eredményesen fejlődött csoportot alkotnak.
- creditpartner.hu - G-Portál
Az emészthetetlen salakanyagok a végbélnyíláson át távoznak a testből. A gyűrűsférgek a legegyszerűbb olyan állatok, amelyek testében megtalálható a sejtek, szervek közötti anyagszállítást végző keringési rendszer.
Az érhálózatban áramló testfolyadék, a vér többek között tápanyagokat és légzési gázokat — oxigént és szén-dioxidot — szállít. A gyűrűsférgek testfelépítése Földigiliszták A gyűrűsférgek legismertebb képviselői, a földigiliszták a talajban élnek, szerves törmelékekkel táplálkoznak, tehát korhadékevők.
Fontos szerepük van a talajösszetételének és szerkezetének kialakításában, a humuszképzésben.
Hosszúkás, hengeres testük ismétlődő részekből, gyűrűkből áll. Mozgás közben testük egyik szakasza megnyúlik, majd összehúzódik, és maga után húzza a következő, megnyúlt szakaszt.
Բույսերի և կենդանիների բազմացումը․ 6-րդ դասարան
A megnyúlás és az összehúzódás végigfut az egész testen. A mozgásnak ez a fajtája a féregmozgás. A földigiliszták petékkel szaporodnak.
A peték lerakásában van szerepe a vastagabb és sötétebb gyűrűkből álló testrésznek, a nyeregnek. Földigiliszta Orvosi pióca Orvosi pióca Az orvosi pióca gerinces állatokon élősködő vérszívó.
Teste feji és farki végén található tapadókorongjaival kapaszkodik meg a gazdaszervezeten, és állkapcsávalsebet ejt annak bőrén. A seben keresztül kiszivattyúzott vértelőbelének kitágult tasakjaibanraktározza. Ha elegendő táplálékot vett magához, leválik a gazdaszervezetről.
Lassú gyurusfergek rendszerezese folyókban, tavakban él. A gyurusfergek rendszerezese menti kövek között rejtőzik.
Evolúciója: Az ősi laposférgekből alakult ki Szerveződése: Szövetes, kétoldalian szimmetrikus, ősszájú, bélcsatornás; másodlagos testürege van. Élőhelye: Víz vagy nedves szárazföld pl.